![Δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.](https://petroupoli.gov.gr/wp-content/uploads/2017/04/2017-bibliothiki-1.jpg)
Ανοιχτή ήταν η Δημοτική Βιβλιοθήκη του Δήμου Πετρούπολης την Κυριακή 2 Απριλίου, προκειμένου να γιορτάσει την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.
Ο Δήμος Πετρούπολης σε μία προσπάθεια ν΄ ανοίξει το «δρόμο» του παιδιού προς τον κόσμο της γνώσης ταξίδεψε τους μικρούς αναγνώστες στην Παραμυθοχώρα, μέσω της αφήγησης οκτώ παραμυθιών.
Στον χώρο του τμήματος Παιδικού Βιβλίου της Δημοτικής Βιβλιοθήκης, ο οποίος είχε διαμορφωθεί κατάλληλα για να φιλοξενήσει τους δεκάδες μικρούς αναγνώστες προηγήθηκε μία ξενάγηση στα βιβλία, ενώ στο τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν τις εμπειρίες του ταξιδιού τους.